Aftonbladet avslöjar: Filmstjärnor äter frukost

2010-01-27 13:50 by johabbed

Veckan efter att Aftonbladet.se slagit besöksrekord, säkert till viss del med hjälp av jordbävningen i Haiti men tveklöst mest tack vare nyheter om 81-åriga bodybuilders, måste man förstås jobba hårt för att upprätthålla såväl besöksantal som den höga journalistiska nivån.

Nu har man knäckt världsnyheten att filmstjärnan George Clooney, som är på blixtvisit i Sverige för en filminspelning, äter frukost.

 

Kyligt på frukostbuffén?

 

Artikeln innehåller flera chockerande avslöjanden. I ordning:

 

1. George Clooneys gårdagskväll var – håll i er! – ”lugn”.

2. Aftonbladet tar sin roll som folkbildare på stort allvar. Artikeln innehåller meningen “Dagens första mål är viktigt.”

3. George Clooney och hans assistent dök upp vid frukostbuffén vid åttatiden.

4. Ryktena stämmer — filmstjärnor, åtminstone George Clooney, äter frukost.

5. En del av denna frukost består i inlagd persika. Detta är kanske det största avslöjandet, då det hamnar i artikelns rubrik.

6. George Clooneys frukost bestod även av två ägg, två skivor bröd, yoghurt och något som kallas “jucie”.

7. George Clooney är “eventuellt lite morgontrött”. Lägg märke till att detta är eventuellt. Uppgifterna är ännu obekräftade.

8. George Clooney lyckas med två enkla ord vara vänlig och avfärdande på samma gång, och samtidigt uttrycka sin ömkan för den stackars reporterns sargade självrespekt. De två orden: “I’m sorry.”

9. George Clooney beger sig mot inspelningsplatsen strax före nio.

10. En kvällstidningsjournalist som inte tvivlar över sitt karriärsval har ingen själ.

 

Så fort utrikisk media får nys om den här artikeln så kommer dess innehåll att spridas som en löpeld över världens alla förstasidor och nyhetsmagasin. Känn stolthet, Aftonbladet.

/johabbed

Tags: , , , , , , , ,

3 Responses to “Aftonbladet avslöjar: Filmstjärnor äter frukost”

  1. Kim Müller says:

    Jag är lite besviken över att han inte åt ost. Men vill ändå tacka Aftonbladet för en intressant artikel.

  2. Skurt Zedong says:

    Persbrandt käkade en gång Croissant. HETT Scoop!

  3. Hummer Bugg says:

    “Här ber Clooney – om lyxsushi”

    Ny spännande rubrik hos aftonbladet. Vilken gud Clooney ger sin tillbedjan framkommer tyvärr inte, inte heller vad hans böner mer ingående gick ut på annat än att det handlade om lyxsushi. Det kan också tänkas att ett tankestreck inte har i rubriken att göra, vilket gör det till en av världens ickigaste icke-nyhet, de befann sig nämligen på en japansk restaurang.

    http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article6501814.ab

Leave a Reply