Posts Tagged ‘Carl XVI Gustaf’

Den enda kungabilden som är värd att skåda

2011-12-16 12:46 by johabbed

Det var väldigt vilket rabalder som omger de här påstådda kungabilderna som Mille Markovic springer runt med. Det är mängder av spekulationer, analyser, expertutlåtanden… Allting i onödan.

För varför hänga upp sig på fejkade kungabilder som till och med om dom vore autentiska inte skulle vara sådär särdeles uppseendeväckande? När det finns tvättäkta bilder med ännu mer ekivoka inslag i hans kungliga höghets förflutna.

Ja, vi snackar förstås om nakenbilderna på Kung Carl XVI Gustaf som vi på boyahed lyckades läcka redan för flera år sedan. Och här finns det jävlarimig inga brittiska experter som sagt att dom skulle vara det minsta fejk. Kanske för att dom har bättre saker att göra me sin tid, men ändå.

Skrolla ner för att beskåda. Håll till godo.

 

 

 

 

 

 

 

Sensuellt.

Det ryktas för övrigt att Daniel Nyhlén fortfarande har ovanstående som skrivbordsbild på sin dator.

/johabbed

Kungen går under cover

2011-09-30 15:41 by johabbed

Lite från ingenstans kommer här ett smakprov från nya säsongen av Robins. Slit det med hälsan.

Säsongspremiär lördag klockan 21. Be there, mofos!

/johabbed

Att döma böcker efter omslaget

2011-02-15 17:49 by johabbed

Jag var i Stockholm för några veckor sedan, och tog nedanstående foto under ett besök i en bokhandel.


 

Det är alltså en bok med Sveriges konung Carl XVI Gustaf som omslagspojke, och en dito med Sven-Otto Littorin, uppställda bredvid varann. Knullknugen och Svetto, 2010 års stora horbockar i svensk offentlighet, förenade. Antingen av en slump, eller för att någon i bokhandeln tyckte att det skulle vara så.

Det är ju ganska kul bara där. Det känns lite som att de båda två skäms över att vara i den andres närvaro. Dessutom gör den annars så föragliga skuggan över deras ansiktet att det lite ser ut som att dom är med i Insider.

Men, okej. Det är mest bara småskoj, och jag brydde mig aldrig om att lägga upp bilden på bloggen när den var nytagen. Men så råkade jag titta närmare på bilden tidigare idag. Då såg jag vad boken som står mellan dem heter.

 

 

Dubbelliv.

Det är för bra.

/johabbed